Около 900 000 са българите, които нито работят, нито учат. Много

...
Около 900 000 са българите, които нито работят, нито учат. Много
Коментари Харесай

Около 900 000 българи нито работят, нито учат |

Около 900 000 са българите, които нито работят, нито учат. Много е мъчно да бъдат достигнати, огромна част от тях са с ниско обучение, с малко умения, подобаващи за пазара на труда, установяват специалистите.

Това заяви Стефано Скарпета, шеф на дирекция " Заетост, труд и обществени въпроси " в Организацията за икономическо съдействие и развиване (ОИСР), съобщи Българска телеграфна агенция.

Едва към 20% от хората, които нито работят, нито учат, са регистрирани в Агенцията по заетостта, което е извънредно малко спрямо данните от други страни. 

По-голямата част от неактивните и безработните в България принадлежат към една или няколко уязвими групи: младежи под 30 години, които нито работят, нито учат - към 170 000 души, представители на етнически малцинства, изключително ромите и турската общественост - 350 000 души, хора, които не работят, тъй като имат фамилни задължения като грижи за дребни деца или по-възрастни членове на фамилията - 290 000 души, най-вече дами, трайно заболели хора/хора с увреждания - 190 000 души, възрастни, покрай пенсионна възраст - 340 000 души.

По думите на Скарпета България е изправена пред редица провокации на пазара на труда - има демографска рецесия и популацията понижава фрапантно, доста по-бързо спрямо други страни, което е сериозен риск, тъй като евентуалната работна ръка понижава непрекъснато. В страната ни има и извънредно доста хора в риск от беднотия и обществено изключване, съобщи той.

Експертите от Организацията за икономическо сътрудничество и раз считат, че би трябвало да се ускори съдействието сред Агенцията по заетостта и просветителните институции, с неправителствени организации, с данъчните служби, с цел да се разбере по какъв начин работата с тези хора по места може да бъде усъвършенствана, в това число посредством потребление на посредници.

Според министъра на труда и обществената политика Георги Гьоков неактивните хора са сериозен запас на пазара на труда. Той обърна внимание, че с изключение на ниската безработица в България има и дефицит на квалифицирана работна ръка.

Министърът разгласи, че предстоят законодателни промени – промяна в ТЕЛК, като задачата е от оценка на неработоспособността да се премине към оценка на работоспособността и да се включат хората с увреждания на пазара на труда. Ще се създадат и промени за по-добра връзка сред обучение и претовареност, като образователните стратегии би трябвало да бъдат съобразени с търсенето на пазара на труда.

Предвиждат се и промени в Закона за поощряване на заетостта - по-лесна опция за регистрация в Бюрата по труда, както и оптимално прилагане на електронни услуги, които улесняват неактивните.

Георги Гьоков сподели още, че хората би трябвало да бъдат подкрепяни с съответни компенсации, само че и да има ограничения за подобаваща претовареност и образования, съобразени с самостоятелните потребности, които ще ги върнат на пазара на труда.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР